Okręt podwodny OSIRIS zaatakował konwój i zatopił na wodach Adriatyku włoski kontrtorpedowiec PALESTRA, zadając tym czynem kłam twierdzeniu Mussolinie'ego, że Adriatyk jest zamknięty dla wroga.
Dowódca flotylli postanowił zwycięstwo to uczcić w jakiś niecodzienny sposób. Polecił więc swemu sygnaliście przygotować flagę piracką, t.zw. "Jolly Roger", oraz powitać wracający do Aleksandrii okręt następującym sygnałem świetlnym: "Wysyłam motorówkę ze specjalnym sygnałem rozpoznawczym w zapieczętowanej kopercie, oznaczonej literami 'J.R.' Otworzyć może tylko dowódca. Miejsce spotkania - łamacz fal. Bez okazania sygnału rozpoznawczego OSIRIS nie może wejść do portu."
Natychmiast po otrzymaniu koperty, kpt. mar. Harvey polecił wciagnąć na maszt otrzymana flagę piracką. Od tego dnia utarł się zwyczaj, że dowódca flotylli każdemu ze swych okrętów po pierwszym zwycięstwie wręczał flagę piracką. Flagę piracką okręt może otrzymać tylko z rąk dowódcy własnej flotylli. Staje się ona po tym własnością okrętu. Tylko w razie odniesienia zwycięstwa wracający z patrolu okręt może podnieść flagę piracką. Podniesienie flagi pirackiej następuje w chwili podejścia pod łamacz fal. Pozostaje ona na maszcie okrętu przez cały dzień aż do zachodu słońca. Następne podniesienie flagi pirackiej oznacza odniesienie nowego zwycięstwa. Kolejne zwycięstwa w formie symboli uwidacznia się na fladze pirackiej.
W zeszłej wojnie raz tylko okręt podwodny brytyjski dostąpił zaszczytu podniesienia flagi pirackiej. Zaszczyt ten przypadł w udziale okrętowi podwodnemu E 9, który we wrześniu 1914 r. zatopił w okolicy Helgolandu niemiecki krążownik HELA. Dowódcą tego okrętu był ówczesny kpt. mar. Horton, który w styczniu 1940 awansował z wiceadmirała, dowódcy okrętów podwodnych, na stopień admirała.
|
|
|