---------Słynny konstruktor, Cesare Laurenti, nieraz wspominany na stronach Facta Nautica, był autorem wielu interesujących i udanych projektów okrętów, zarówno nawodnych jak i podwodnych. Z jego biura konstrukcyjnego wyszedł także projekt okrętów podwodnych typu 'F', uznanych za najlepsze spośród włoskich jednostek uczestniczących w I wojnie światowej. Okręty tego typu wchodziły sukcesywnie do służby od 1916 roku i trafiły także pod bandery Hiszpanii (A-1, A-2 i A-3) i Rosji (SWIATOJ GIEORGIJ).
---------F-8 (dowódca: tenente di vascello Victor Levi Schiff), zbudowany w stoczni FIAT-San Giorgio w La Spezia (Włochy), wszedł do służby 2 lutego 1917 roku i . . . od razu zrobiło się o nim głośno. Stało się to w związku z wydarzeniami, jakie rozegrały się na spokojnych wodach zatoki La Spezia w połowie lutego. 14 lutego okręt odbywał rutynowe ćwiczenia w odległośc około dwóch mil na południe od. Nieoczekiwanie, na oczach obserwatorów, poszedł jak kamień pod wodę wskutek błędu słabo jeszcze wyszkolonej załogi. Udało się go szybko zlokalizować na dnie zatoki i ustalić, że leży na głębokości 30 m. Szczęściem w nieszczęściu okazało się, że nie opuścił jeszcze Włoch brazylijski uniwersalny tender okrętów podwodnych CEARÁ (także dzieło Cesare Laurenti'ego !), przystosowany m.in. do akcji ratowniczych. O możliwość skorzystania z jego pomocy zwrócił się do Brazylijczyków rząd włoski. CEARÁ w wyniku trwającej dobę akcji podniósł na powierzchnię F-8 swoimi potężnymi dźwigami, ratując całą załogę i nie uszkadzając kadłuba okrętu. Dla brazylijskiej załogi akcja ratunkowa była poniekąd egzaminem praktycznym, kończącym wielotygodniowy okres szkolenia po obsadzeniu okrętu jesienią 1916 roku.
--------F-8 po doholowaniu do portu okazał się być nadal zdolnym do służby. Do końca wojny dziesięciokrotnie wychodził na patrole bojowe na Morzu Adriatyckim, operując z baz w Wenecji i Ankonie. Nie zanotował na swoim koncie żadnych sukcesów. W 1919 roku razem z bliźniaczymi F-3, F-4 i F-11, został skreślony z listy floty i sprzedany na złom. Warto tu wspomnieć, że ostatnie trzy jednostki typu 'F', a mianowicie F-6, F-13 i F-20, pływały pod banderą włoskiej marynarki wojennej do roku 1935.
|