--------THE QUEEN, statek żaglowo-parowy o żelaznym kadłubie, trzech masztach i jednym kominie, należący do brytyjskiego armatora National Line, wybudowano z myślą o żegludze transatlantyckiej. Skonstruowany w stoczni Laird Bros w Birkenhead, cechował się pojemnością 3412 BRT przy długości 116,15 m i szerokości 12,9 m. Dzięki maszynie parowej poruszającej jedną śrubę napędową i ożaglowaniu osiągał prędkość eksploatacyjną około 10 węzłów. Zwodowany 29 kwietnia 1865 roku, wyruszył 23 sierpnia w dziewiczą podróż z Liverpoolu do Queenstown (obecnie Cobh) w Irlandii i do Nowego Jorku. Obsługiwał tę trasę aż do początku lat dziewięćdziesiątych XIX wieku, przewożąc na swoim pokładzie do Stanów Zjednoczonych zazwyczaj około 1000 pasażerów, głównie ubogich emigrantów i różnorakie towary.
-------THE QUEEN odnotował jednak na samym początku swojej transatlantyckiej służby znaczącą przerwę. W Afryce w latach 1867-68 rozgorzał konflikt abisyński, efektem którego stało się inwazja wojsk brytyjskich na Abisynię. W związku z potrzebą przerzucania tysięcy żołnierzy i słoni z Indii do Afryki, rząd Wielkiej Brytanii zarekwirował pewną liczbę dużych statków. Wśród tych transportowców wojska oprócz THE QUEEN znalazł się także bliźniaczy ENGLAND.
-------Innym znaczącym wydarzeniem w dziejach statku była jego przebudowa. Najpierw w 1872 r. zwiększono pojemność do 4441 (4447?) BRT, a rok później wymieniona maszynę parową na mocniejszą i nowcześniejszą, skonstruowaną przez firmę G. Forrester & Co. z Liverpoolu. Była to maszyna parowa typu 'compound', czyli z ekspansją pary. Trasę między Liverpoolem a Nowym Jorkiem THE QUEEN przebywał zwykle w 10-12 dni, ale w roku 1887 udało mu się osiągnąć amerykański brzeg już po siedmiu dniach żeglugi!
-------Kres służby statku nastąpił na poczatku lat 1890., dokładnie kiedy, trudno powiedzieć. Wiadomo tylko, że w 1896 roku sprzedano go na złom.
|